Ekonomi

Sivas’ta Hububat Alımları Devam Ediyor

Sivas’ta buğday piyasasında hububat alımları devam ediyor.

Sivas’ta çiftçilerin hasat çalışmaları sürüyor. 9 aylık emeğin sonucunda ortaya çıkan hububatlar, buğday piyasasında alıcısını buluyor. Bu yıl etkili olan yoğun yağışlar nedeniyle tarlada yetiştirilen mahsullerde verim artışı yaşansa da kalitenin düştüğü belirtiliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yanı sıra tüccarlar da çiftçilerin hasat ettiği ürünleri satın alıyor. Ürünlerini Sivas’taki buğday pazarına getiren çiftçiler, tahılları römorklarda tartıp satıyor. Pazar yerinin ortasında biriken ürünler tepecikler oluştururken aynı zamanda çevredeki kuşlara da yem oluyor.

Buğday pazarında tüccarlık yapan Ahmet Kaya, “Toptancılar Sitesi’nde buğday pazarındayız. Burada özel sektör buğday alıyor. 65’e yakın esnafımız var. Çiftçimiz buğdayını getiriyor. Her dükkân alıyor. Yem niteliğindeki buğdayımız, un niteliğindeki yem fabrikalarına gönderiliyor. “Buğday olarak üretilen buğday, un değirmenlerine gidiyor. Alımlar birikiyor. Akşamları ise kamyonlarla taşınıyorlar” dedi.

“Kuş kolonileri oluşuyor”

Alımlarla birlikte kuş sayısının arttığını ifade eden Kaya, “Burada özellikle sabah saatlerinde kuş kolonileri oluşuyor. Kuşların tükettiği bir besin olduğu için sürekli buradalar. Buğdayın içindeki böcekleri topluyorlar.” – SİVAS

hasanbeyli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu